Sezon na Familijną!

Najwyższy czas rozpocząć sezon na ucztowanie na świeżym powietrzu! Miesiąc maj to wspaniały czas obcowania z naturą i wielka przyjemność spędzania czasu na zewnątrz. To czas pikników i grillowania w gronie rodziny i przyjaciół! Na ten szczególny czas Familijna jak zawsze przygotowała ciekawe propozycje kulinarne.

Chleb tygrysi to prawdziwy grillowy przebój. Pieczywo pszenne z dodatkiem mąki żytniej i prażonej cebulki jest idealnym pokreśleniem smaku letniego grillowania z bliskimi. Pieczywo swój wyjątkowy smak zawdzięcza skórce, na której znajduje się pikantna pasta z czarnego pieprzu i soli morskiej. Kromki chleba tygrysiego najlepiej smakują jako grzanka podana na ciepło. 

Sprawdź przepis na grillowany chleb tygrysi!

 

Chleb śródziemnomorski to połączenie mąki pszennej i żytniej. Delikatny miękisz swój kolor zawdzięcza dodatkowi słodkiej papryki, a jej smak przełamany jest czosnkiem, bazylią oraz oregano. Pieczywo posiada charakterystyczną popękaną skórkę, która powstaje z mąki ryżowej.Pieczywo świetnie sprawdzi się jako delikatna grzanka do letniej sałatki.

Sprawdź przepis na zapiekany chleb śródziemnomorski!

 

Bułka z prażoną cebulką to delikatne pieczywo pszenne z dodatkiem prażonej cebulki. Jego smak jest lekko przełamany solą i pieprzem.Bułka z prażoną cebulką do doskonała propozycja do przygotowania kanapek oraz zapiekanek.

Sprawdź przepis na zapiekaną kanapkę włoską!