Na rynku jest dostępne pieczywo wytwarzane według różnorodnych receptur, dzięki czemu produkty różnią się między sobą m.in. smakiem, wyglądem, a także składem. Ze względu na sposób produkcji wyróżnia się przede wszystkim chleby na drożdżach oraz wypiekane na naturalnym zakwasie. Każdy z nich jest źródłem wielu niezbędnych dla organizmu witamin oraz błonnika – który chleb zatem wybrać?
Jak powstaje chleb wypiekany na drożdżach?
Pieczywo na drożdżach wyrasta dzięki fermentacji, podczas której jest wytwarzany dwutlenek węgla spulchniający ciasto i zwiększający jego objętość. Najczęściej tego typu chleby powstają na bazie mąki pszennej lub mieszanej, np. z dodatkiem mąki ryżowej czy kukurydzianej. Produkcja takiego pieczywa nie jest czasochłonna, a wyrośnięty chleb może być gotowy do wypiekania nawet po kilku godzinach.
Warto pamiętać, że chlebów drożdżowych nie powinniśmy jeść od razu po upieczeniu, ponieważ podczas procesu fermentacji powstaje w nich kwas octowy, działający drażniąco na jelita i żołądek. Substancja ta jednak bardzo szybko się utlenia, dlatego ostygnięte pieczywo jest lekkostrawne i łagodne dla całego przewodu pokarmowego.
Najważniejsze cechy pieczywa na drożdżach
Mimo że chleby wypiekane na drożdżach mają nieco mniej właściwości prozdrowotnych od pieczywa na zakwasie, nie oznacza to, że są niekorzystne dla organizmu.
Pieczywo drożdżowe jest bogatym źródłem wielu niezbędnych witamin z grupy B, błonnika pokarmowego, a także biotyny. Dostarcza do organizmu człowieka również błonnik rozpuszczalny, który przywraca korzystną florę jelitową i pomaga złagodzić skutki zespołu jelita drażliwego. Dodatkowo pieczywo na drożdżach zawiera również niezbędne makroelementy, takie jak potas, żelazo oraz cynk, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Najzdrowszym wyborem do codziennej diety będą dostępne w ofercie piekarni Familijna chleby pełnoziarniste z dodatkiem nasion czy ziaren oraz pieczywo mieszane, np. pszenno-żytni chleb tygrysi.
Czym jest zakwas chlebowy?
Naturalny zakwas powstaje poprzez zmieszanie dwóch prostych składników – mąki oraz wody. Odpowiednie proporcje oraz właściwa temperatura sprawiają, że w takim roztworze z czasem rozwijają się bakterie kwasu mlekowego. Dzięki nim jest możliwe wyrośnięcie ciasta, a następnie jego zakwaszenie oraz spulchnienie.
Czas produkcji pieczywa na zakwasie jest o wiele dłuższy niż w przypadku produktów drożdżowych – zachodząca fermentacja potrzebuje optymalnych warunków środowiskowych oraz czasu. Im bardziej dojrzały zakwas, tym lepiej wyrośnięte ciasto.
Chleby na zakwasie są wytwarzane głównie na bazie mąk żytnich, np. razowej czy pytlowej, których właściwości nie pozwalają na wyrastanie przy udziale drożdży. Wśród produktów na naturalnym zakwasie żytnim warto wymienić chleb pełen ziaren oraz chleb wiejski, wypiekane w piekarni Familijna.
Właściwości zdrowotne pieczywa wypiekanego na zakwasie
Chleb na zakwasie jest uważany za niezwykle zdrowy produkt, który ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Zakwas jest bogaty w błonnik pokarmowy oraz prebiotyki, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Dodatkowo pieczywo na zakwasie dostarcza organizmowi minerały, takie jak cynk, magnez oraz żelazo, a także witaminy z grupy B. Spożywanie tego typu chlebów pomaga zmniejszyć dolegliwości trawienne, takie jak niestrawność czy biegunki, a także wzmocnić naszą florę bakteryjną.
Istotną właściwością pieczywa na zakwasie jest jego długa świeżość – jest ono przydatne do spożycia oraz smaczne nawet kilka dni po wypieczeniu. Chleby na zakwasie cechuje również o wiele niższy indeks glikemiczny niż w przypadku chlebów wypiekanych na drożdżach. Produkty te są zatem bezpieczniejszym rozwiązaniem dla diabetyków oraz osób będących na diecie.
Chleby na zakwasie z dodatkiem drożdży, czyli połączone zalety obu rodzajów pieczywa
Aby uzyskać najlepsze właściwości każdego rodzaju pieczywa, coraz częściej są produkowane również chleby na zakwasie z dodatkiem drożdży. W ten sposób jest możliwe znacznie szybsze wyrośnięcie ciasta zachowującego prozdrowotne cechy oraz smak zakwaszonego chleba. Dodanie drożdży przyspiesza fermentację i usprawnia proces całej produkcji.
Żywe drożdże znajdujące się w zakwasie mają właściwości konserwujące, dzięki czemu do produkcji pieczywa nie stosuje się sztucznych konserwantów. Chleby wypiekane na zakwasie oraz drożdżach zachowują świeżość dłużej niż klasyczne produkty drożdżowe i dostarczają organizmowi także wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Który rodzaj chleba wybrać?
Chleby wypiekane na drożdżach, ze względu na ich lekkostrawność, są polecane osobom znajdującym się na lekkiej diecie oraz tym zmagającym się z chorobą wrzodową czy problemami układu trawiennego.
Natomiast ciężkostrawnego chleba na zakwasie nie zaleca się osobom chorującym na wrzody żołądka. Nie należy także spożywać go w zbyt dużych ilościach, ponieważ zawarty w pieczywie kwas fitynowy z czasem może utrudnić wchłanianie żelaza, wapnia oraz cynku do organizmu.
Jeśli nie ograniczają nas problemy zdrowotne, wybór konkretnego rodzaju chleba zależy od naszych indywidualnych preferencji. W celu urozmaicenia własnej diety warto sięgać po zdrowe pieczywo pełnoziarniste oraz to, które ma najlepszy wpływ na nasze jelita.